> > Nowoczesne-ogrodzenie-czyli

Nowoczesne ogrodzenie czyli jakie?

ogrodzenie panelowe

Ogrodzenie naszej posesji jest ważniejsze niż mogłoby nam się wydawać. Pełni dwie bardzo istotne funkcje. Po pierwsze, ma zabezpieczać naszą działkę i dom przed wizytą nieproszonych gości i tym samym zapewnić wszystkim mieszkańcom ochronę oraz prywatność. Po drugie, dobrze dobrane ogrodzenie będzie doskonałym uzupełnieniem wyglądu całej posesji i stojącego na niej budynku. Jak znaleźć równowagę pomiędzy tymi dwoma ważnymi kwestiami? Zobaczmy, jak pozwalają nam na to nowoczesne ogrodzenia.

Wybór ogrodzenia – co wziąć pod uwagę?

Oczywiście zarówno w budownictwie, aranżacji wnętrz, jak i ogrodzeniach, zawsze mamy do czynienia z pewną “modą” – konkretnym stylem, który jest akurat na czasie. Pamiętajmy jednak, że nie to powinno determinować wygląd naszego ogrodzenia. Najważniejsze bowiem jest, by podobało się ono przede wszystkim nam samym i naszym domownikom. Poza tym powinno ono też być dopasowane stylem i wyglądem do naszego budynku i podwórka. Nowoczesna bryła domu i jego otoczenie świetnie komponować się będzie z nowszymi stylami ogrodzeń, zaś klasyczne ogrodzenie kute czy drewniane pasować będzie do posesji i budynków utrzymanych w tradycyjnym stylu. Ogrodzenie powinno być także dopasowane kolorystycznie do innych elementów na naszej posesji: furtki wejściowej, drzwi, bramy garażowej czy okien. Ważny jest również sam kształt. Jeśli posiadamy dzieci lub zwierzęta, pamiętajmy, by takie ogrodzenie było przede wszystkim dla nich bezpieczne – a więc nie powinno posiadać ostro zakończonych elementów czy bardzo ciasnych przestrzeni, w których coś mogłoby łatwo utknąć.

Jak może wyglądać nowoczesne ogrodzenie?

Jeśli mielibyśmy scharakteryzować nowoczesne ogrodzenia w kilku słowach, byłoby to nie lada wyzwaniem. Jedno jednak można powiedzieć o nich na pewno: nie są nudne. Z pewnością nie przypominają klasycznych wzorów ogrodzenia znanych jeszcze za czasów naszych dziadków czy rodziców. Często charakteryzują się bowiem tym, że są kombinacją różnych materiałów. Nie są więc jedynie metalowe czy klinkierowe, ale łączą w sobie wiele motywów: drewno, beton, kamień, metal, a nawet szkło.

Jednym z najpopularniejszych i najtańszych w wykonaniu rodzajów ogrodzeń jest obecnie ogrodzenie panelowe. Jak sama nazwa wskazuje, składa się ono z paneli, które są wyjątkowo szybkie i łatwe w montażu. Często nakłada się je na betonową podmurówkę i łączy ze sobą stalowymi słupkami. Choć takie ogrodzenie może wydawać się mało ciekawe, jest doskonałą opcją na ogrodzenie boków czy tyłu działki. Zapewnia solidność i bezpieczeństwo oraz nowoczesny wygląd, podczas gdy z przodu możemy zainwestować w bardziej reprezentacyjne ogrodzenie.

Przód działki możemy ogrodzić na przykład nowoczesnym ogrodzeniem palisadowym. Również składa się ono z modułów, jednak wyglądają one o wiele nowocześniej niż ich panelowe odpowiedniki. Można je oprzeć na przykład na kamiennym lub klinkierowym murku, co doda im jeszcze bardziej atrakcyjności i nowoczesności. Zdecydowaną zaletą takiego ogrodzenia jest estetyka i wytrzymałość, a także łatwość dobrania do niego bramy wjazdowej czy furtki. Jest to też zdecydowanie ogrodzenie minimalistyczne, co także jest wyznacznikiem nowoczesności.

Jeśli zależy nam na niezwykle nowoczesnym efekcie, warto zastanowić się nad ogrodzeniem szklanym. Choć ten rodzaj materiału może nie nadawać się jako zewnętrzna część ogrodzenia ze względu na łatwość zabrudzenia i uszkodzenia, to jednak świetnie może sprawdzić się już wewnątrz posesji – aby odgrodzić na przykład część ogródkową od basenowej. Na zewnątrz bardziej praktycznym wyborem będą ogrodzenia aluminiowe, które charakteryzować się będą wysoką odpornością na warunki atmosferyczne i nowoczesną stylistyką. Co więcej, ogrodzenia wykonane z aluminium mogą być pomalowane proszkowo na naprawdę najróżniejsze kolory, a nawet imitować drewno.

Jednym z królujących w ostatnich latach materiałów w budownictwie i wykończeniu wnętrz jest beton architektoniczny. Jego surowy wygląd jest tak naprawdę czymś obecnie bardzo pożądanym, dlatego coraz częściej można też spotkać ogrodzenia wykonane z tego kruszcu. Beton architektoniczny połączy się doskonale z panelami, o których wspominaliśmy powyżej, jak również z innymi elementami betonowymi, metalowymi czy szklanymi. Im większy kontrast, tym lepiej.

Ostatnim rodzajem ogrodzenia, na który chcielibyśmy dziś zwrócić uwagę, jest ogrodzenie żaluzyjne lub sztachetowe. To zdecydowanie bardzo nowoczesny styl, który doskonale wpasowuje się w modernistyczną architekturę, ale dobrze wyglądał będzie także w przypadku tradycyjnego budynku. Dobranie kolorystyczne do rolet czy żaluzji zewnętrznych zamontowanych na oknach zagwarantuje nam spójny i naprawdę intrygujący wygląd, a przy tym także wysoką jakość materiałów i solidność.

kontakt
* pola wymagane

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.