> > Okna-a-utrata-ciepla-o-czym-trzeba-wiedziec

Okna a utrata ciepła. O czym trzeba wiedzieć? 

duże okna w sypialni

Energooszczędny dom nowej generacji musi być właściwie izolowany, aby nie uciekało z niego zbyt dużo cennego ciepła w zimie lub chłodu latem. Dzięki temu właściciele mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach za gaz i prąd, a budynek stanie się o wiele bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego. Domy energooszczędne (nazywane też pasywnymi) są rozwiązaniem ekologicznym, które pomoże nam w zwalczaniu kryzysu klimatycznego oraz będzie sprzymierzeńcem w walce o czyste powietrze.

Jednak aby dom mógł zostać nazwany domem pasywnym, musi trzymać wiele wysokich standardów. Jednym z nich są odpowiednie okna, które będą stanowić skuteczną barierę termiczną pomiędzy światem zewnętrznym a wnętrzem. Przez okna niskiej jakości może bowiem uciekać ze środka domu nawet do 40% ciepła!

Czym jest współczynnik przenikania ciepła?

Każde okno ma w swojej dokumentacji technicznej opisane dokładnie wszystkie swoje parametry. Jednym z nich jest współczynnik przenikania ciepła (Uw), który informuje nabywców o tym, jaka ilość ciepła przepływa przez metr kwadratowy okna przy założeniu, że różnica temperatury między wnętrzem a światem zewnętrznym wynosi 1 K. Współczynnik ten charakteryzuje izolacyjność cieplną okna. Jest wyliczany jako wypadkowa wszystkich elementów wchodzących w skład konstrukcji okna, czyli: pakietu szyb, profili oraz rodzaju ramki dystansowej znajdującej się między szybami.
W 2017 roku zwiększyły się wymagania dotyczące wartości współczynnika przenikania ciepła przez okna dla okien w pomieszczeniach, w których temperatura wynosi minimum 16°C. Wartość Uw nie powinna przekraczać 1,1 W/m2K. Wcześniej dopuszczalna była wartość współczynnika Uw do 1,36 W/m2K. Do 2021 roku współczynnik przenikania ciepła nie będzie mógł przekroczyć wartości 0,9 W/m2K, ponieważ nowe budynki muszą spełniać coraz bardziej surowe wymagania, aby mogły być jeszcze bardziej ekologiczne. To dlatego wybierając okna do domu, powinniśmy zwracać szczególną uwagę właśnie na ten parametr.

Jak zapobiec nadmiernym stratom ciepła?

Przede wszystkim już na etapie projektowania domu należy zastanowić się ile okien, jakiej wielkości potrzebujemy. Wszystkie okna pełnią przede wszystkim funkcje doświetlenia wnętrz światłem naturalnym, ale przy okazji ucieka przez nie ciepło, kiedy na zewnątrz jest zimno, a gdy świeci intensywnie słońce, okna ujawniają swoją drugą naturę i ogrzewają powietrze. Efekt ten jest przez fachowców nazywany „szklarniowym” i jest pożądany w chłodnych miesiącach. Domy energooszczędne to budynki, które mają przeszklenia lub duże okna umieszczone od południa, aby mogły przez nie nagrzewać powietrze w pomieszczeniach. Aby zapobiec nadmiernego nagrzewania wnętrz latem, powinno się zamontować specjalne osłony (np. rolety, markizy czy żaluzje). Dzięki nim światło nie będzie wpadało do środka i wnętrza będą utrzymywały latem przyjemny chłód.
Niezwykle istotny jest również wybór odpowiednich okien, które powinny charakteryzować się dobrą izolacyjnością cieplną, dzięki czemu będą dobrze chronić wnętrza przed ucieczką ciepła. Nie warto oszczędzać na oknach, gdyż będzie to tylko jednorazowa oszczędność, której konsekwencje odczujemy w portfelu podczas eksploatacji domu, który będzie wymagał dużo większego zużycia energii niezbędnej do jego ogrzania. Pamiętajmy, że energooszczędność to mniejsze straty ciepła z wnętrz, co bezpośrednio wpływa na mniejsze zużycie energii potrzebnej do jego wytworzenia.

kontakt
* pola wymagane

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.