> > Okna-domu-duze-male

Okna w domu. Duże czy małe?

okna

Osoby, które chcą wybudować swój nowy dom, podczas przeglądania projektów często zastanawiają się, jaki budynek będzie bardziej funkcjonalny: ten z dużymi oknami, czy ten z małymi. Wokół rozmiaru okien w domu krąży wiele legend, jednak część z nich już dawno jest nieaktualna. Nowoczesne okna rozwiązują wiele problemów, które stwarzały okna produkowane kilka dekad temu. Co warto o nich wiedzieć?

Małe okna

Wiele osób twierdzi, że małe okna w domu są lepsze, gdyż wpuszczają do niego mniej zimna. Dlatego budując domy wybierają projekty o niewielkich oknach, a stawiają na solidne oświetlenie w domu. Czy to słuszny tok myślenia? W przypadku wybrania okien niskiej jakości – tak. Jednak obecnie produkuje się również bardzo szczelne okna, które często wstawiane są do omów energooszczędnych i pasywnych. Nie pozwalają one uciekać ciepłu w niekontrolowany sposób, a ich rozmiar nie ma znaczenia. Małe okna są świetnym wyborem również dla osób, które cenią sobie dyskrecję i prywatność. Nawet, gdy zapomną je zasłonić wieczorem, nie widać tak bardzo, co dzieje się w wewnątrz domu. Małe okna czasami świetnie pasują do danego projektu domu. Domy tradycyjne po prostu lepiej wyglądają z tradycyjnymi, średniej wielkości oknami, niż z ogromnymi przeszkleniami.

Duże okna

Duże okna stały się bardzo modne jakiś czas temu. Ogromne przeszklenia, ogrody zimowe, drzwi niskoprogowe na taras stały się wręcz symbolami nowoczesnego budynku. Duże okna wpuszczają do środka domu sporo światła, dzięki czemu wydaje się on przytulniejszy i bardziej przyjazny. To również niższe rachunki za oświetlenie, które trzeba włączać później, niż gdy w domu są małe okna. Drzwi niskoprogowe na taras nie tylko nadają mu nowoczesnego wyglądu, ale sprawiają także, że łatwiej się z niego korzysta i wygodniej można się na niego dostać. Duże okna warto zawsze zaplanować w domach, z których roztacza się piękny widok na okolicę – dopiero wtedy będzie można w pełni cieszyć się nim. W przypadku dużych okien trzeba pamiętać o dużych zasłonach lub roletach. Warto dobrze przemyśleć ich kolor, gdyż przez swój rozmiar mogą nieco dominować wnętrze.

kontakt
* pola wymagane

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.