> > Okna-drewniane-plastikowe

Okna drewniane czy plastikowe

Jakie okna wybrać podczas budowy domu

Nie ma łatwej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej inwestować w okna drewniane, czy plastikowe. Oba te materiały skrajnie różnią się od siebie, a co za tym idzie, posiadają odmienną gamę zalet i wad. Podstawowym argumentem często poruszanym podczas zakupu okien jest ich cena. Niepodważalnym faktem jest, że koszt okien plastikowych jest znacznie mniejszy niż drewna, które jest surowcem trudniej dostępnym.Różnice w cenie mogą sięgać nawet 30-50%. Poza tym okna plastikowe nie wymagają konserwacji. Jedyne co, to konieczność raz na jakiś czas przetarcia ram mokrą szmatką, podczas gdy okna wykonane z drewna podatne są z czasem na wpływ czynników atmosferycznych. Farba ma tendencje do złuszczania się, blaknie na słońcu i konieczne jest ponowne zabezpieczanie i lakierownie drewnianych ram co 3-7 lat. Parametry odnoszące się do szczelności okien są w obu przypadkach porównywalne. Tak samo wypada zdolność do tłumienia dźwięków. Natomiast inaczej przedstawia się podatność na uszkodzenia w zależności od wykorzystanego materiału. Niestety okien plastikowych nie da się naprawić, w przeciwieństwie do drewna. Dodatkowo drewno jest w stanie wytrzymać większe obciążenia, a więc okna drewniane mogą osiągać większe rozmiary i różne kształty, w przeciwieństwie do okien z PCV.

Walory estetyczne

Na korzyść ram z drewna przemawiają ich niepowtarzalne walory estetyczne. Lakierowane drewno potrafi nadać przytulny charakter i urok wnętrzu, a prawidłowa konserwacja zapewnia trwałość materiału na długie lata. Naturalnym będzie wybór okien drewnianych w przypadku budowy domów z bali, gdzie plastik wyglądałby dość nieciekawie. Drewno wybierane jest też często ze względów ekologicznych, jednak w obliczu wielu warstw sztucznego lakieru, którym jest pokrywane, wydaje się nie mieć to większego znaczenia.

Drewno górą?

Czym więc należy kierować się podczas zakupu okien do domu? Jest to na pewno sprawa indywidualna i nie da się jednoznacznie stwierdzić która technologia jest lepsza. Ważny jest ogólny bilans wad i zalet, z uwzględnieniem tego, jak zbudowana jest reszta domu, a także zasobność portfela i czas, który chce się poświęcić na pielęgnacje okien.

kontakt
* pola wymagane

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.