> > Okna-pcv-drewniane

Okna PCV czy drewniane?

drewniane

Od okien, które zamontujemy w domu, zależy nie tylko ostateczny efekt wizualny, ale także takie aspekty użytkowania jak izolacja termiczna oraz ilość światła przepuszczanego do wnętrz. Dlatego wybierając materiał, z którego będą wykonane profile okienne, trzeba brać pod uwagę to, że różnią się one konkretnymi parametrami.

 

Właściwości termoizolacyjne okien

 

W związku z tym, że drewno jest materiałem bardziej porowatym, okna z niego wykonane charakteryzują się większą przepuszczalnością, przez co mają one niższe właściwości termoizolacyjne. Tworzywo PCV charakteryzuje się niską wartością paramatru przenikania ciepła, który może wynosić nawet 0,6 W/mK2, przez co można stosować je również w budownictwie pasywnym. W przypadku okien drewnianych trudno trafić na model, który osiąga wartość poniżej 0,9 W/mK2.

 

Jak wielkość szyb wpływa na właściwości termoizolacyjne?

 

Ilość energii cieplnej docierającej do wnętrza jest także zależna od wielkości szyb. W związku z tym warto dobierać grubsze profile okienne, które są w stanie utrzymać większe szyby. Zapewniają one większą powierzchnię czynną, która pozwala na docieranie energii słonecznej do pomieszczenia. Ich efektywność jest zwiększana również przez grubość szyb lub łączenie ich w warstwy.

 

Jak dbać o okna drewniane oraz PCV?

 

Okna wykonane z materiału PCV są wytrzymałe oraz łatwe do utrzymania w czystości, a do ich pielęgnacji nie trzeba wybierać specjalnych, dedykowanych preparatów. Mogą one zmieniać nieco swoją barwę pod wpływem światła, jednak jest to proces zachodzący bardzo powoli. Natomiast w przypadku drewna wymagana jest regularna konserwacja i staranne czyszczenie. Do impregnacji tego materiału stosuje się farby oraz oleje, które zwiększają wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, ale też chronią przed wpływem wilgoci, grzybów oraz pleśni.

 

Z czego wynika popularność okien PCV?

 

Okna PCV są obecnie najbardziej popularnym wariantem w Polsce, który zdobył swoją popularność w drugiej połowie lat 90. Wynika ona z zalet takich jak termoizolacyjność oraz możliwość uzyskania dużego, nowoczesnego przeszklenia przestrzeni. Ponadto charakteryzuje je również inna zaleta, która przyciąga klientów do zakupu – są tańsze od wielu modeli okien drewnianych. Dobrze komponują się również z wnętrzami w stylu minimalistycznym oraz industrialnym.

kontakt
* pola wymagane

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.