> > Prawidlowo-dbac-o-okna-zimie

Jak prawidłowo dbać o okna w zimie?

mycie okna

Aby nasze okna służyły nam jak najlepiej i jak najdłużej kluczowe znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja ora konserwacja profili i okuć zimą. Należy na bieżąco monitorować stan techniczny okien, a szczególnie uszczelek. W naszym wpisie podzielimy się z Państwem cennymi, a co najważniejsze użytecznymi wskazówkami. Zapraszamy do lektury.

Okucia

W okresie zimowym bez problemu można umyć okucia okien przy użyciu łagodnego środka do mycia rozcieńczonego z wodą, używając miękkiej ściereczki bez szwów. Warto od razu po myciu okucia osuszyć, aby nie zagrzybiały ani nie zamarzły. Pamiętać należy o tym, aby stosowane preparaty nie zawierały substancji żrących ani proszków ścierających. Ich działanie jest specyficzne i  mogłoby uszkodzić powłokę antykorozyjną okuć. Bezpośrednio po myciu i osuszeniu ruchomych elementów okuć, należy je naoliwić. Polecamy zastosowanie specjalnego preparatu dedykowanego konserwacji okuć do stolarki aluminiowej lub drewnianej. Posiada on bowiem cenne walory użytkowe i ochronne.

Uszczelki

Warto mieć świadomość, że zimą to uszczelki są szczególnie narażone na uszkodzenia, a zwłaszcza te zewnętrzne mające kontakt bezpośredni ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Dlatego też polecamy myć uszczelki w zimie roztworem wody z dodatkiem łagodnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Po myciu i osuszeniu, bezzwłocznie należy uszczelki nasmarować olejkiem z żywicą silikonową albo wazeliną kosmetyczną w celu zabezpieczenia przed wahaniami temperatur, działaniem opadów.

Profile

Zawsze po pielęgnacji dokładnie oglądamy okna, sprawdzając ich stan techniczny. Wszystkie części ruchome powinny działać bez zarzutu. Przed zimą zawsze warto nasmarować części ruchome wazeliną techniczna lub smarem na bazie silikonu, aby udaremnić osiadanie kurzu. Należy również sprawdzić części ruchome, czy działają bez zarzutu? W przypadku, gdy okno ciężko się zamyka wymaga regulacji. W razie problemu warto sięgnąć po pomoc serwisu.

Podczas gdy temperatura otoczenia wewnątrz i na zewnątrz znacznie się różni, może dojść do parowania szyb i skraplania. Wówczas należy zastosować środek przeciwgrzybiczy do okien, a ponadto zapewnić odpowiednią wentylacje pomieszczeń w domu.

kontakt
* pola wymagane

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.