> > Rodzaje-charakterystyka-rolet

Rodzaje i charakterystyka rolet

Rolety wewnętrzne i zewnętrzne

Rolety w zależności od miejsca lokalizacji możemy podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Te w pomieszczeniach domu służą do ochrony przed nadmiernym promieniowaniem, są łatwe w montażu i powszechnie używane. Rolety wewnętrzne dzielą się na:

  • rolety materiałowe wolno-wiszące, których konstrukcja nie narusza struktury okna, spotyka się je powszechnie.
  • rolety materiałowe w kasetach aluminiowych – instalowane w prowadnicach, przylegające do szyby, są estetyczne i chronią przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń.
  • rolety plisowane, które budową i funkcjonalnością przypominają żaluzje.
  • maty drewniano-bambusowe – dodające pomieszczeniom egzotycznego wyglądu.

Rodzaje rolet zewnętrznych i ich zastosowanie

Rolety zewnętrzne mają odmienną budowę. Składają się z pancerza rolety i jego obudowy w postaci prowadnic i skrzynki. Dodatkowym udogodnieniem jest napęd elektryczny i zdalne sterowanie, ale możliwa jest również obsługa manualna. Rolety zewnętrzne chronią latem przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń, a zimą przed wychładzaniem mieszkania. Oszczędność energii w przypadku ich montażu może sięgać nawet 30%, ponieważ przez okna tracone jest od 15 do 25% ciepła budynku. Dodatkowo rolety mogą pełnić funkcje antywłamaniowe, dzięki specjalnym wzmocnieniom i zabezpieczeniom, które chronią przed nieuprawionymi próbami otworzenia rolet z zewnątrz, zapewniając poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Dobrej jakości rolety utrzymują izolację akustyczną i zmniejszają poziom hałasów, docierających do wnętrza domu nawet o 10 decybeli.

Rozważając zakup rolet zewnętrznych, warto pomyśleć o nich już na etapie planowania budynku. Kaseta nadprożowa z elementami napędu może być zakładana już przy okazji wznoszenia ścian. Dozbrajanie kaset w napęd i pancerz, następuje później, podczas montowania stolarki okiennej. To rozwiązanie pozwala na ukrycie obudowy rolety, a tym samym zwiększa poczucie estetyki.

Innym postępowaniem jest instalowanie rolet zewnętrznych w okresie remontu, gdy wymieniane są okna. Dostępne są modele rolet podtynkowych, które mocuje się pod nadprożem i izoluje termicznie. Takie rozwiązanie pozwala na ukrycie napędu i nie zasłania okna.

W razie, gdy na rolety decydujemy się w późniejszym czasie, możliwe jest stosowanie kaset naściennych lub naokiennych. Niestety w pierwszym przypadku roleta jest narażona na osiadanie na niej zanieczyszczeń, natomiast w drugim w niewielkim stopniu zasłaniane jest okno i zmniejsza się nasłonecznienie wnętrza. Mimo wszystko liczne zalety rolet zewnętrznych zachęcają do ich powszechnego wykorzystywania, dzięki czemu stają się coraz bardziej popularne.

kontakt
* pola wymagane

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.