> > Rodzaje-bram-garazowych

Rodzaje bram garażowych

rodzaje bram garażowych

Wiele osób budujących swój nowy dom chce, by koniecznie miał on garaż. Nic dziwnego – garażowanie samochodu wydłuża jego żywotność i zabezpiecza go dodatkowo przed kradzieżą. Aby garaż był wygodny w użytkowaniu wymaga zamontowania nowoczesnej bramy garażowej. Jakie są najpopularniejsze i najchętniej kupowane typy bram?

Sposób otwierania

Bramy garażowe mogą otwierać się na różne sposoby. Obecnie odchodzi się raczej od klasycznie otwieranych skrzydeł bramy, które są nie praktyczne i zajmują dużo miejsca. O wiele wygodniejsze w użyciu są bramy otwierane ku górze. Najprostsza konstrukcja to brama uchylna. Jej otwieranie polega na uniesieniu całego skrzydła bramy na płasko, do sufitu, dzięki specjalnej konstrukcji. Bardziej zaawansowanymi konstrukcjami są bramy segmentowe. Te budowane są  z paneli z przetłoczeniami, które za pomocą sprężyn naciągowych podnoszą się do góry w linii otworu garażu na sufit. Taka forma otwierania jest najchętniej wybierana ze względu na oszczędność miejsca na podjeździe – nie ma konieczności stawania  samochodem około 1,5 m przed bramą, jak w bramach uchylnych,   aby wjechać do garażu.

Brama segmentowa jest dodatkowo wyjątkowo trwała i mocna, auto za nią jest więc całkowicie bezpieczne, a jeżeli automat obsługujący otwieranie zamykanie bramy powiążemy z systemem alarmowym albo z aplikacją mobilną informującą nas o otwarciu i zamknięciu garażu będziemy mieli pewność, że nikt nie powołany nie dostał się do naszego samochodu.

Brama roletowa to brama zajmująca najmniej miejsca w garażu, w porównaniu nawet do bramy segmentowej, gdzie płaszcz bramy pozostaje po otwarciu na suficie garażu. Płaszcz bramy roletowej po otwarciu mieści się w skrzynce, montowanej zazwyczaj na nadprożu od wewnętrznej ściany garażu, a jeżeli nie ma miejsca w środku, to na zewnętrznej ścianie nad otworem wjazdowym.

Brama roletowa wybierana jest najczęściej w sytuacjach modernizacji starych garaży, których wymiary były przeznaczone na mniejsze niż obecnie auta.

Inne funkcje

Wybierając bramę garażową do swojego nowego domu warto zastanowić się nad jej dodatkowymi funkcjami. Brama może być ocieplana.

Wszystkie bramy segmentowe są zbudowane z ciepłych paneli o grubości min 4 cm wypełnionych bezfreonową pianką, a uszczelki miedzy panelami i na prowadnicach zapobiegają dostawaniu się zimnego powietrza w miejscach połączeń.

Dostępne są także bramy segmentowe z panelami o grubości 6 cm,  ich koszt Jest oczywiście wtedy nieco wyższy, jednak wydatek  zwróci się nam w… rachunkach za ogrzewanie domu.

Szukając bramy idealnej warto decydować się oczywiście na taką, która swoim stylem będzie pasowała do wyglądu domu i kolorystyki elewacji.

kontakt
* pola wymagane

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.